Upřímně jsem trochu zlenivěl a tak jsem si to dneska trošku zjednodušil :) Ba ne, jak asi víte, nedávno měla jedna strašně oblíbená postava "narozeniny". Už je vám jasné o koho jde??? Ano samozřejmě Harry Potter kdo jiný, že :) A tak si myslím, že si rozhodně Harry zaslouží trošku připomenout. Vždyť ne jeden z nás na knížkách a filmech o Harry Potterovi vyrůstal :) Schválně který díl se vám líbil nejvíc?? Popřípadě Film nebo Kniha?? :)


~~~~

Kdo by dnes už alespoň nezaslechl jméno Harryho Pottera, čarodejnického učně, jehož neskutečná popularita mezi dětmi během krátké doby zasáhla i dospělé. Filmovou verzi jeho prvního příběhu zrežíroval Chris Columbus ve spolupráci s autorkou "potterovských" románů J. K. Rowlingovou a pod přísným a podnětným dohledem své dcery Eleanor přenesl na filmové plátno svět Školy čar a kouzel v Bradavicích v plném lesku a hávu hodném největšího kouzelníka na světě.


Celý příběh Kamene Mudrců se točí kolem sirotka Harryho Pottera. Tomu krátce po narození zahynou za neobvyklých událostí oba rodiče, a Harry proto musí vyrůstat v rodině strýce Vernona a tety Petunie, kteří mu neustále dávají najevo, že místo kde bydlí, není domov. O to větší překvapení ho čeká, když mu v den jeho jedenáctých narozenin přijde dopis, který je předzvěstí změny v jeho dosavadním životě. Od nynějška není obyčejným chlapcem, i když na to stále vypadá, ale stává se studentem Školy čar a kouzel v Bradavicích. Ani tento nový život však nebude procházka růžovou zahradou, obzvlášť když se začne probouzet Harryho záhadná minulost a její temný hrdina, Lord Voldemort...
via. csfd.cz

~~~~


Český název: Harry Potter a Kámen mudrců
Originální název: Harry Potter and the Philosopher's Stone
Natočeno: 2001
Režie: Chris Columbus
Předloha: J. K. Rowling
Hrají: Daniel Radcliffe, Rupert Grint, Emma Watson, Robbie Coltrane, Tom Felton, Richard Harris, Fiona Shaw, Ian Hart, John Hurt, Richard Griffiths, Alan Rickman, Zoë Wanamaker,Maggie Smith, John Cleese, Geraldine Somerville, Warwick Davis, Julie Walters, Matthew Lewis,Terence Bayler, Sean Biggerstaff, Adrian Rawlins, Verne Troyer, Bonnie Wright, Oliver Phelps,James Phelps, David Bradley, Harry Melling, Elizabeth Spriggs, Leslie Phillips, Jamie Waylett,Chris Rankin, Devon Murray, Josh Herdman, Alfie Enoch, Julianne Hough, Scot Fearn, Richard Bremmer, Derek Hough, Richard Reid, Ray Fearon
Délka: 152 minut
Žánr: Fantasy / Dobrodružný / Rodinný / Mysteriózní~~~~


Joanne Kathleen Rowling se narodila v Yate, Gloucestershire ve Spojeném království v roce 1965. Jako vysokoškolské zaměření si na nátlak rodičů vybrala francouzštinu, což později označila za životní chybu. Přestěhovala se do Portugalska, aby zde vyučovala angličtinu. Zde se vdala za portugalského televizního reportéra Jorga Arantese. V roce 1993 se jim narodila dcera Jessica Rowlingová Arantesová. Manželství ale nevydrželo a Rowlingová se ještě před rozvodem v roce 1994 vrátila spolu se svojí dcerou do Edinburgu. Podruhé se vdala v roce 2001 za Dr. Neila Murraye. O dva roky později se jim narodil syn David Gordon Rowling Murray a v roce 2005 dcera Mackenzie Jean Rowling Murray. Rowlingové se tak splnil životní sen mít tři děti.

Nápad na příběh o kouzelnickém učni dostala během cesty vlakem z Manchesteru do Londýna. Na cílové zastávce měla již vymyšlenou většinu postav a základní děj prvního dílu série – Harry Potter a Kámen mudrců.

Po obrovském úspěchu prvního dílu napsala Rowlingová 6 dalších pokračování a 2 doplňkové knihy. Prodej knihy udělal z Rowlingové multimilionářku.

J. K. Rowling napsala jednu knihu také pod pseudonymem Robert Galbraith.