Představte si místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy. Každé tělo má svůj příběh, život uspořádaný v sérii vzpomínek, do kterých může nahlédnout jen Knihovník. Těm tělům se říká Historie.Šestnáctiletá Mackenzie Bishopová pracuje pro Archiv jako Správce. Jejím úkolem je chytat a vracet Historie, které se sem tam probudí a utečou, Historie, které jsou často zmatené a agresivní. To všechno dělá s vědomím, že někde v Archivu odpočívá i tělo jejího dědy, který ji sem před čtyřmi lety přivedl, a mladšího bratra, s jehož ztrátou se zatím nevyrovnala.

Nakladatelství Cooboo vybírá pro své mladé čtenáře čím dál zajímavější novinky. Po řadě dystopických trilogií a dalších ság o x dílech přichází na řadu knihy, které do žádné delší série nepatří. Tedy alespoň zatím. Jednou z nich je i kniha Archiv (zatím existuje pouze druhý díl :) ) nadané americké autorky Victorie Schwab. Pojďme nahlédnout na místo, kde mrtví odpočívají na policích jako knihy.


Victoria Schwab patří k mladé nastupující generaci autorů, kteří se vezou na aktuální popularitě žánru young adult. Její první knihou je Near Witch, temný originální příběh o vílách. Archiv je její druhou knihou a vůbec první knihou přeloženou do češtiny. Kromě těchto dvou young adult knih má na svém kontě také novelu pro starší čtenáře s názvem Vicios. Navíc by měli další její knihy vyjít tento rok.

Mladá Mackenzie Bishopová se již od mala malinko odlišovala. Její dědeček ji celou dobu připravoval na to, že jednou po něm převezme funkci Správce v tajemném Archivu. V Archivu, kde se uchovávají Historie (něco jako lidská duše, včetně vzpomínek a pocitů). Kromě Archivu jí vyprávěl i o Úžinách, kam Historie občas z Archivu utečou a kde je Správci opět chytají a vrací nazpět. Tento neuvěřitelný svět tajemna existuje hned vedle nás a právě Archiv a Správci ochraňují lidi před pro někoho krutou pravdou.

Mac se mění život ve chvíli kdy dědeček umírá a ona po něm přebírá místo Správce. Navíc po dědečkovi přichází rodina i o mladšího Macina bratra, který zemřel při autonehodě. Každý se s jeho smrtí vyrovnává po svém. Ovšem jedno je jasné, chce to nový začátek. A tak se Mac s rodiči stěhují do starého nájemního domu, který býval hotelem a kde se to Historiemi jen hemží.


Kniha v sobě snoubí velmi zajímavé a originální téma s velkou čtivostí, která čtenáře upoutá hned od úvodních stránek. Hodně tomu napomáhá i překlad, který je jak jsou již fanoušci nakladatelství Cooboo zvyklý na vynikající úrovni. Díky tomu si můžeme vychutnat ničím nerušený příběh. Nutno říct, že na někoho přeci jen může námět knihy působit malinko morbidně, ale myslím si, že dnešní čtenáři jsou dost otrlí a tak je jen tak něco nerozhází.

Kde má ovšem autorka malinko mezírky je celková propracovanost děje a psychologie postav. I když se Victoria snažila, místy Mac působí možná až moc jako superhrdinka, a jindy naopak až moc všedně. Čtenáři se navíc dost často neubrání pocitu, že se s jednotlivými postavami, nebo pasážemi knihy již někde setkali. Těžko říct zda to autorka zamýšlela nebo ne. Každopádně díky této nevyváženosti ztrácí Mac, potažmo Archiv pár bodíků v opravdovosti a uvěřitelnosti. I přesto to není nic závažného, nebo něco co by vás mělo donutit tuto knihu odložit.

I přes menší výtky je Archiv rozhodně dílko, které by fanouškům a milovníkům young adult literatury nemělo uniknout. Nápaditý a velmi neotřelý příběh pohltí nejednoho čtenáře. Navíc tento námět má i nadále co nabídnout a tak bude zajímavé sledovat, co si autorka pro fanoušky přichystala v pokračování, které nese název The Unbound. A zda odolá a nechá Archivu pouze dva díly nebo se nechá strhnout a budeme tu mít další sérii o x dílech.

Kniha vychází v nakladatelství Cooboo
Objednávat můžete například zde.

Victoria Schwab - Mladá americká autorka, která se narodila britské matce a otci z Beverly Hills. Sama o sobě říká, že má toulavé boty. A když zrovna nebrázdí Pařížské ulice, nebo anglický venkov najdete ji zastrčenou v rohu kavárny, jak sní nad monstry.
Její první román Near Witch debutoval v roce 2011 v Disney Hyperion. Následovala kniha Archiv, která díky nakladatelství Cooboo vychází i v České republice. Autorka chystá i další knihy, které mají vyjít v průběhu roku 2014.
Victoria Schwab - Archiv

PŘEKLAD: Miroslava Urešová
VYDAL: Cooboo
STRAN: 336
ROK VYDÁNÍ: 2014
ŽÁNR: Young Adult, fantasyMOJE HODNOCENÍ: 80%