Na tajném místě se chystá dražba. Ale dřív, než stihne dražený předmět změnit majitele, zhasnou v budově všechna světla.
Obchodníci záhy zjistí, že jsou uvěznění v betonovém bludišti. V silném mrazu, bez elektřiny. Ve vzduchu visí dusivý zápach síry, za každým druhým rohem číhá smrtelné nebezpečí a v uších všech přítomných šumí podivná hudba, která je přivádí k šílenství.
Jediný, kdo zatím neztrácí duchapřítomnost, je Felix Jonáš. Bude ale schopen vyřešit tuhle záhadu dříve, než sám ztratí zdravý rozum?

~~~~
anda kolem Felixe Jonáše dostává novou zakázku. Tentokrát by se mělo jednat o lehkou prácičku. Dohled nad dražbou a ochrana Oze (obchodního zástupce). Ale jak to tak bývá nic není tak jednoduché jak se může zdát.

ušan Fabian je jedním z nejoblíbenějších československých autorů, a právě styl jakým píše, byl důvodem, proč se Jiří Pavlovský rozhodl pozvat Dušana do série Kladivo na čaroděje jako prvního "zahraničního" autora. Nutno říct, že tato volba se opravdu vyplatila.

…Azazel byl podle hebrejské tradice první svržený anděl. Byl vůdcem Bebe ha Elohim – synů Božích, kteří si navzdory zákazu brali lidské ženy a plodili s nimi potomky – obry nephilim. Až dokud s nimi Daddy Cool nezatočil. Anděly, kteří zhřešili, uvěznil v podzemních jeskyních a na lidi seslal potopu.

entokrát nás příběh zavádí kupodivu na Slovensko. Divné, že? U slovenského autora :) Walter a Vincenc mají volno, aby se pokusili více sblížit. A tak Felix s Klaudií vyráží směr Nitra sami. V tamním ústavu akademie věd se má konat dražba posledních listů záhadného rukopisu. Prostě žádná fuška. To ovšem Felix netuší jak daleko je od pravdy. Problémy nastávají, když se ocitnou bez elektřiny v magicky zapečetěné budově. A začínají objevovat mrtvoly jednotlivých dražitelů sťatých mečem. Zatímco se Felix s Klaudií snaží objasnit nastalou situaci, chodbami akademie se line sonáta infernale a přízrak nitranského kata.
„Byl by to trapas, kdyby se tady po tak výživném invokačním rituálu nikdo neobjevil.“
„Ale Azazel?! Ten Azazel? Biblická postava?“
Felix pokrčil rameny: „Gargamelův kocour asi ne.
ušan drží nastavenou laťku pěkně vysoko a byť se celkový příběh neposouvá nikam dál, jedná se o pěkně čtivé a zábavné dílko, které určitě neurazí žádného fanouška této vznikající série. Jedinou výtkou může být až  moc popisných částí. Hlavně ze začátku. Ale jakmile se autor dostal do tempa hned se to zlepší a už to nebudete ani vnímat. Pro fanoušky krve a hlášek mám dobrou zprávu, užijeme si jich víc než dost. Protože v brakové literatuře jde hlavně o zábavu ;) Nám nezbývá nic jiného, než si počkat na pátý díl - Výtah do pekla, kde se kormidla opět ujme Jiří Pavlovský
Tímto bych chtěl poděkovat Palmknihy.cz za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu Sonáta pro Azazela si můžete objednat v elektronické podobě například zde.

~~~~

Dušan D. Fabian - Narozen v roce 1975 v Košicích, po Juraji Červenákovi nejpopulárnější současný slovenský autor fantastiky.
Podobně jako jeho „služebně starší“ kolega se nejprve prosadil v časopise Fantázia několika povídkami, z nichž většinu později shrnul do sbírky Odbila 13. hodina (2012), avšak knižní debut si „odbyl“ v českém jazyce. Na román Invocatio Elementalium (2006), který v sobě mísí prvky městské fantasy a okultního thrilleru, navázal volným pokračováním Pestis Draconum (2008). Následovala kniha Živého mě nedostanou! (2010), což je originální akční fantasy s prvky černého humoru a s nemrtvým válečníkem coby hlavním hrdinou.
Protože Fabianova dosavadní tvorba ideálně rezonovala s konceptem Kladiva na čaroděje, byl do série pozván jako první „zahraniční“ autor.

~~~~


Dušan D. Fabian - Sonáta pro Azazela / SÉRIE: Kladivo na čaroděje #4 / OBÁLKA: Lubomír Kupčík / VYDAL: Epocha / STRAN: 168 / ŽÁNR: Urban fantasy, akční fantasyMOJE HODNOCENÍ: 78%