Pro dnešní knižní tipy jsem hodně přemýšlel, jestli doporučit celou sérii nebo pouze jednu knihu. Nakonec jsem se rozhodl pouze pro první díl série Hlídka. A to z jednoho prostého důvodu :) Z celé série se mi líbil vůbec nejvíc. Každopádně celá série si zaslouží pozornost. Obzvlášť pokud milujete urban fantasy. Protože Noční hlídka Sergeje Lukjaněnka je již naprostá klasika žánru.

~~~~

První díl fantasy série Sergeje Lukjaněnka. Ani na okamžik neustávající boj mezi silami Světla a Tmy – takový je její hlavní motiv. Romány, zasazené do Moskvy let 90., popisují trvalé soupeření sil Dobra a Zla. Na problematickou regulérnost tohoto zápasu dohlížejí protagonisté z Noční hlídky, reprezentující Světlo, a Denní hlídky, která naopak ochraňuje zájmy Tmy. Hrdiny těchto próz jsou Jiní – bývalí lidé, v nichž obě soupeřící strany rozpoznaly nadpřirozené schopnosti a snaží se je získat na svou stranu… Po světě se tato série proslavila nejen díky bravurnímu literárnímu ztvárnění, ale také díky filmu, který byl natočen podle prvního dílu Noční hlídka, a co je pro Čechy zvláště zajímavé, byl natočen v Praze. Příznivci tohoto žánru si tedy jistě přijdou na své.

~~~~~

Sergej Vasiljevič Lukjaněnko (po rusky Сергей Васильевич Лукьяненко) (* 11. apríl 1968, Karatau, Kazachstan) je autor desiatok poviedok a románov na tému sci-fi a fantasy.

V roku 1990 doštudoval medicínu v obore lekár – terapeut. Do roku 1996 žil v Alma–Ate, potom sa presťahoval do Moskvy. Najprv nejakú dobu pracoval ako psychiater, neskôr sa stal zástupcom šéfredaktora časopisu Svety. Od roku 1995 sa venuje výhradne písaniu kníh.

Později psal pro indicko-sovětský časopis „Sputnik Junior – Junior Quest“ vycházející v angličtině. Jeho tvorba byla ovlivněna díly Roberta A. Heinleina a Wladislawa Krapiwina. Počátkem devádesátých let se etabloval jako profesionální spisovatel. V roce 2004 byl podle jeho knihy „Noční hlídka“ natočen ússpěšný film (největší ruský kasovní trhák, který vydělal přes 15 mil.$) V současnosti žije v Moskvě s manželkou Soňou.


~~~~


Sergej Vasiljevič Lukjaněnko - Noční hlídka / SÉRIE: Hlídka / PŘEKLAD: Libor Dvořák / OBÁLKA: Milan Fibinger / VYDAL: Argo / ŽÁNR: fantasy, urban fantasyHODNOCENÍ LEGIE: 91%