Tak se nám konečně oteplilo. Chtělo by to klídek, pohodičku a pěkně se rozvalit s knížkou na sluníčku, že? Tentokrát se mi to seběhlo a mám rozečtené tři knížky zároveň, uf. Každopádně sem si vybral Souhvězdí Kata od Gorgony. Protože už jenom ta obálka je naprosto úúúúžasná, nemyslíte? Jsem zatím na začátku a je to vcelku maso :) tak uvidíme jak se nám to dál vyvine. Jinak můžete čekat v nejbližší době recenzi na Annu krví oděnou a Osmanský tábor od Vlastimila Vondrušky :)

Autor: Rafał Dębski
Český název: Souhvězdí Kata
Originální název: Gwiazdozbiór Kata
Žánr: historická fantasy

Nakladatel: Gorgona
Počet stran: 352


Anotace: Katovský učeň Jakub je pěkně chmurný chlapík. Není divu: o rodiče přišel v útlém věku při tatarském nájezdu, v životě poznal jen ústrky a jedinou ženu, kterou kdy miloval, oběsili přímo před jeho očima. Jenže Akademie mistrů popravčích v polském Běsově není místem pro slabé nátury a ten, kdo jí projde, získává mnohé zvláštní schopnosti...

Stínání hlav, trhání koňmi, mučení vodou a další praxe útrpného práva je pro Jakuba denním chlebem. Jednoho dne mu však cestu zkříží umírající dívenka, jejíž osud je ještě horší než ten jeho a Jakub se začne měnit. Nechce dál trestat, nechce se mstít, chce pomáhat.

Touha znovu v sobě objevit člověka ho nejprve vede pod hradby pskovské pevnosti, kterou se v třeskutém mraze snaží dobýt polské vojsko krále Štěpána Báthoryho. Následně Jakub zamíří na jih, do širých ukrajinských stepí mezi záporožské kozáky, ale ani tam nenajde to, co hledá. Po návratu do Polska se seznámí se šlechticem Albertem Laským, který se věnuje nekromancii, a společně s ním zavítá do Prahy mezi alchymisty na dvoře císaře Rudolfa II. Ovšem ani učený John Dee ani falešný Edward Kelley nedokáží Jakubovi pomoci. Jeho osud totiž na něj čeká v Třebnických vrších nedaleko Vratislavi. Podaří se Jakubovi najít svou ztracenou duši?