Seržantku D. D. Warrenovou z bostonského detektivního oddělení hned tak něco nepřekvapí, Charlene Rosalind Carter Grantová ji však dokonale zaskočí: prosbou o vyšetření své vlastní vraždy – Charlene je přesvědčena, že ji někdo usiluje o život. Dva roky po sobě zemřely dvě její nejlepší kamarádky – obě 21. ledna, obě rukou neznámého vraha. Blíží se další 21. leden a Charlene počítá hodiny do své smrti. Ale rozhodně se nevzdá bez boje... V D. D. však hlodá podezření: Je Charlene obětí, nebo pachatelkou dokonalých zločinů? A co ji spojuje s chladnokrevnými vraždami bostonských pedofilů, které vypadají, jako by si někdo vyřizoval účty? Lisa Gardnerová je autorkou 16 kriminálních románů (a 13 románů pro ženy). Její knihy vycházejí ve 30 zemích, počet prodaných výtisků (více než 22 milionů) a především nesporné kvality jejich napínavých příběhů ji rozhodně řadí ke světovým bestselleristům tohoto žánru.

~~~~

K nejhorším věcem, které nás mohou potkat je znát datum své smrti. Představa jistě neradostná, ovšem o to horší, že nevíte jak a proč se to stane. A právě toto zažívá Charlene, počítá hodiny do své smrti. Ale rozhodně se nechce vzdát bez boje.


Lisa Gardner, americká autorka, která svými napínavými thrillery dokázala zaujmout nejednoho čtenáře po celém světě. Vždyť její knihy se prodávají ve třiceti zemích světa a prodalo se více než 22 milionů výtisků. Vcelku úctihodné číslo na tuto křehkou autorku, která si mixem napětí, logiky a brutality ve svých knihách nic nezadá se svými mužskými konkurenty.

Charlene Rosalind Carter Grantová se domnívá, že přesně za čtyři dny zemře, nebo se někdo o to někdo pokusí a zabije ji stejně jako její dvě kamarádky. Charlene chce ovšem žít a pokud by se jí toto přání nesplnilo tak alespoň dostat svého vraha. A tak se obrací s touto velmi zvláštní prosbou na seržantku D.D. Warrenovou z bostonské policie. D.D. ji vyslechne ovšem jako správná policistka má podezření. Je Charlene obětí, nebo dokonalým zločincem který za sebou nezanechává žádné stopy. A jakou souvislost má s vraždami bostonských pedofilů?


Již od začátku sledujeme pohnutý osud hlavní hrdinky Charlene, kdy jako malá dívenka byla utiskována despotickou matkou, s neustálými příkazy a rozkazy. Osud k ní ovšem není vůbec přívětivý a tak má stejně jako její kamarádky zemřít 21. ledna. Již na tomto příkladu je jasně vidět, že se autorka rozhodně s ničím nemaže a své hrdiny nenechá si užívat příjemnou idylku.

Chyť mě má velmi originální námět, díky kterému budete nuceni otáčet stranu za stranou a prožívat osud hlavních hrdinů v očekávání co se vlastně za ty čtyři dny stane. Autorka si se čtenáři hraje jak se jí zlíbí a na detailech rozhodně nešetří a i zdánlivě nesouvisející dílky skládačky do sebe ve finále dokonale zapadnou. Lisa skvěle dávkuje napětí a předkládá čtenáři indicie v přesných dávkách, aby neprozradila moc a nechala si svá tajemství ukryta až do doby kdy se sama rozhodne je použít.

Kniha je rozhodně zajímavou volbou pro všechny milovníky kvalitních thrillerů plných napětí a zapeklitých detektivek, u kterých hledáte vraha až do poslední strany. Věřte nebo ne, v této knize to opravdu není zahradník. Autorka dokáže zahrát čtenáři na správnou strunu, která jde ruku v ruce originalitě námětu, jaký Lisa ve své knize použila.


Tímto bych chtěl poděkovat Martinus.cz za poskytnutí recenzního výtisku.
Knihu Chyť mě  si můžete objednat na eshopu Martinusu například ZDE.


~~~~

Lisa Gardnerová je přes svůj křehký zjev autorkou, jejíž thrillery si nijak nezadají s podobnými díly jejích mužských konkurentů. Najdeme v nich spoustu napětí, nezbytnou logiku, mrazivou brutalitu, radost z konečného vítězství dobra nad zlem a samozřejmě i pravou a nefalšovanou lásku.

Svůj první román vydala Lisa ve věku pouhých dvaceti let. V roce 1993 absolvovala Pensylvánskou univerzitu a stala se odbornicí na mezinárodní vztahy.Po dvou letech práce poradkyně u jisté bostonské firmy se ale rozhodla zaměstnání zanechat a věnovat se psaní na plný úvazek. Zdá se, že to bylo moudré rozhodnutí, protože v současné době je v plné práci na jednom ze svých dalších napínavých románů.

Thrillery Lisy Gardnerové jsou vydávány ve dvou řadách. Tou první je série s policejním psychologem Piercem Quincym a vyšetřovatelkou Lorraine Connerovou, jejíž první kniha vyšla v roce 1998. Druhou řadou nás provází bostonský městský policista Bobby Dodge.

~~~~


Lisa Gardner - Chyť mě PŘEKLAD: Tatjana Jandourková /  VYDAL: Knižní Klub / STRAN: 384 / ŽÁNR: Thriller
MOJE HODNOCENÍ: 85%