Tak je tu opět neděle, další týden nám utekl jako voda a jak jste si asi už u mne zvykly máme tu další Knižní tipy. A jakou knihu bych vám chtěl představit tentokrát?? Jedná se o knihu, která v originále vyšla už roku 1983. Jedná se již o kultovní román od autora, který však v českých zemích je více než nedoceněn. A přesto, že se jedná o jednu z nejvýznamnější postav světové fantastiky, zůstává pro většinu českých čtenářů naprostou neznámou. 

Musím uznat, že ne nadarmo vyšla kniha u nakladatelství Laser-books v edici mistrovská díla fantasy a pokud jste ji nečetli, rozhodně byste měli tak udělat. A o jakou knihu, že se jedná? Román zasazený do 19. století, odehrávající se od Londýna po Káhiru, plný dobrodružství, fantasie a hororu - TIM POWER - BRÁNY ANUBISOVY.


~~~~

Když je literární vědec Brendan Doyle dotázán, zda by nechtěl mít přednášku o Samuelu Tayloru Coleridgeovi, netuší, že jde o začátek dobrodružství, ve kterém se přenese časem na počátek devatenáctého století - do roku 1810. A už vůbec nepředpokládá, že jeho pobyt zde bude delší, než je mu milé. K tomu, aby zachránil svou kůži a naplnil osud, musí podniknout strastiplnou cestu mezi nástrahami londýnských stok plných morbidních karikatur člověka a čelit úkladům nesmrtelných egyptských mágů. Děj se odehrává od Londýna po Káhiru, přeskakuje ze století do století. Dobrodružství, fantasy a horor se v Powersově románu mísí do skvělého příběhu dýchajícího dickensovskou náladou a kniha nechává čtenáře na pochybách, kde končí dobová realita a začíná autorova jiskřivá fantasie.

~~~~

Timothy Thomas Powers je americký spisovatel sci-fi a fantasy literatury. Narodil se 29. února 1952 v Buffalu (stát New York). Od sedmi let žije v San Bernardinu v Kalifornii. Zde zakončil v roce 1976 studium anglického jazyka.
Většina Powersových románů je založena na skutečných historických událostech kombinovaných s autorovou fantazií. Stejně tak se zde setkávají fiktivní postavy se skutečnými.


~~~~


Tim Powers: Brány Anubisovy / PŘEKLAD: Václav Kříž / OBÁLKA: Jan Patrik Krásný / VYDAL: Laser-books, Plejáda / STRAN: 507 / ŽÁNR: FantasyHODNOCENÍ LEGIE.INFO: 90%