Rob Dewar se zrovna vrací autem domů, když v rádiu uslyší zprávu o smrti svého starého kamaráda a kdysi také horolezeckého partnera Jamieho Matthewsona, známého a úspěšného horolezce, který se zabil při pádu z obávané skalní stěny v severním Walesu. Ačkoli se tito dva muži již několik let neviděli, Rob okamžitě otáčí svůj vůz a spěchá do Walesu, aby nabídl pomoc a útěchu Ruth, vdově po Jamiem. Tahle změna trasy se ukáže být osudovým momentem, který Roba přiměje vydat se na pomyslnou cestu zpět v čase do doby svého mládí, do časů vlastní posedlosti horolezectvím, do dnů, kdy učinil určitá klíčová životní rozhodnutí, která jej nyní začínají pronásledovat. Při pátrání po příčinách Jamieho smrti je náhle nucen čelit desítky let starým a zdánlivě zapomenutým zradám a lžím. Postupně odrývaná tajemství Jamieho života odhalují Robovi palčivou pravdu o osudech jeho matky v době jejího pobytu v Londýně před vypuknutím a v průběhu druhé světové války. Simon Mawer odhaluje ve svém v pořadí pátém románu jednotlivé vrstvy historických dějů propojujících skupinku lidí vzájemně propletených láskou, rivalitou a vášní. Na pozadí jednoho milostného trojúhelníku se nenápadně rozvíjí historie další a zcela nečekané pavučiny vztahů. 
Čtenář sleduje osudy postav od doby válkou zkoušeného Londýna, přes rozevlátá a náruživým horolezectvím naplněná šedesátá léta, až po rozuzlení zasazené do kulis zapadlé vesnice současného Walesu. 
Simon Mawer originálním a velmi přitažlivým způsobem zpracovává téma nemožnosti úniku před dopady dávných křivd a utrpení. Román Pád byl publikován v roce 2003 a v témže roce za něj Simon Mawer získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou.


~~~~

Pro mnoho čtenářů jsou romány Simona Mawera zárukou kvality, a každá další autorova kniha je fanoušky netrpělivě očekávána. Pod hlavičkou Knihy Zlín, která mimochodem vydává i krále severských detektivek Joa Nesbøho, letos na Velký knižní čtvrtek vyšel zatím poslední Mawerův počin s podtitulem Pád. Jak si ovšem povede v konkurenci podzimních očekávaných novinek?


Tento britský spisovatel si v našich končinách získal oblibu, především díky svému románu Skleněný pokoj, který je inspirovaný skutečným osudem brněnské vily Tugendhat a jejích obyvatel. Po velkém úspěchu mezi českými čtenáři, následovali další autorovy knihy, které vždy získaly kladná hodnocení a vřelé přijetí od čtenářů. Jeho nejnovější kniha je již v pořadí pátým románem, který byl byl přeložen do češtiny.

Mawer si tentokrát pro svojí další knihu vybral vcelku neobvyklý námět. Nestává se tak často, abychom se setkávaly s knihami, jejichž hlavním tématem je horolezectví. A právě kolem horolezectví se točí Pád, za který autor získal prestižní Boardam-Taskerovu cenu za nejlepší knihu s horolezeckou tématikou. 

Byť se na první pohled může zdát, že zaměření knihy je vcelku jasné, při bližším pohledu objevíme, že více než o horolezectví zde jde o vzestupy a pády jednotlivých postav. Hrozba všudypřítomného pádu ze skalní stěny, je tím pravým adrenalinovým dobrodružstvím, proč mnozí tuto vcelku nebezpečnou zálibu provozují. Pády jsou v Mawerově románu všudypřítomné, ať se jedná o pád fyzický, nebo úpadek člověka, po kterých zůstává jen pocit bezmoci a i když vás život donutí se opět zvednout, zůstane vám stejně jako hlavním hrdinům hluboký šrám na duši.


Autor nás románem provádí za pomoci dvou milostných trojúhelníků. Dvou generací lidí, které spojuje láska k horám. V první části se ocitáme ve Velké Británii, krátce před druhou světovou válkou. Abychom se posléze v ději posunuly dále a s další milostnou trojicí vyrazili napříč Evropou do Alp v jejich omláceném karavanu příznačně pomalovaného ve stylu hippies. 60. a 70 léta jsou v plném proudu a na pozadí uvolněné atmosféry plné sexu a rock´n´rollu prožíváme osudy postav, nad kterými visí neustálá hrozba pádů.

Hlavní předností knihy jsou rozhodně postavy, které nejsou ani v nejmenším černobílé. Vyloženého záporáka bychom hledali stejně lehce, asi jako jehlu v kupce sena, protože ani v životě není vše tak jednoduché jak to vypadá. Každý čin má svůj důvod a byť mohou být následky činů fatální, vždy najdeme nějaký důvod. Celková psychologie postav a celkové vykreslení děje dodává knize ten správný drive a i když nejste zrovna fanoušek hor budete knihu hltat stranu za stranou.

Autorovy zkušenosti s horolezectvím a zmatků z lásek jsou zde patrné a díky tomu dokáže vše propracovat do nejmenších detailů, které vás naprosto pohltí. Fanoušky Mawerových knih netřeba přesvědčovat, aby si knihu přečetli. Pro ostatní čtenáře je Pád dobrou volbou a osvěžením od záplavy detektivek a thrillerů, které v knihkupectvích najdeme.


Tímto bych chtěl poděkovat knihkupectví Dobrovský za poskytnutí recenzního výtisku. Knihu Pád můžete objednat například zde.

~~~~

Simon Mawer (1948) je úspěšný britský autor, který si navzdory tomu, že svou prvotinu vydal poněkud neobvykle až na prahu čtyřicítky, již získal svými romány popularitu mezi čtenáři i přízeň literární kritiky jak v Evropě, tak v Americe. Po studiích zoologie na Oxfordu se několik let živil jako učitel biologie v Anglii, na Kypru a na Maltě.

Pozornost literárního světa upoutal už svým prvním románem Chimera (Chiméra), který vyšel v roce 1989 a získal McKitterickovu cenu udělovanou nejlepším románovým debutům vydaným ve Velké Británii. Očekávání, která úspěch prvotiny vyvolal, bezpochyby naplnil jeho dosud nejúspěšnější román Mendel´s Dwarf (Mendelův trpaslík). Po něm následovaly romány The Gospel of Judas (Jidášovo evangelium) a The Fall, za který autor Boardman-Taskerovu cenu. Jeden z jeho posledních románů, Swimming to Ithaca, je inspirován Mawerovým dětstvím stráveným částečně na Kypru. Sklěněný pokoj byl přeložen do češtiny v roce 2009 a sklidil velký úspěch u českých čtenářů. Twitter: @smamawer

~~~~


Simon Mawer - Pád / PŘELOŽIL: Filip Hanzlík VYDAL: Kniha Zlín / STRAN: 480 / ŽÁNR: světová literatura, románMOJE HODNOCENÍ: 85%